Skip to content
Schedule
Match schedule

MONDAY MAY 20
Round One
Session One
Doors Open: 11:00
Play starts: 12noon
Session Two
Doors Open: 16:00
Play starts: 17:00

Glass Court
12:00 Jenny Duncalf (ENG) v Rowan Elaraby (EGY)
12:45 Emily Whitlock (ENG) v Liu Tsz-Ling (HKG)
13:30 Eain Yow Ng (MAS) v Tom Richards (ENG)
14:15 Nicol David (MAS) v Ho Tze-Lok (HKG)
15:00 Tsz Fung Yip (HKG) v [WC] Joshua Masters (ENG)
17:00 [WC] Lucy Turmel (ENG) v Nele Gilis (BEL)
17:45 [WC] Patrick Rooney (ENG) v Youssef Soliman (EGY)
18:30 Low Wee Wern (MAS) v Fiona Moverley (ENG)
19:15 James Willstrop (ENG) v Ramit Tandon (IND)

Court 4
12:00 Amanda Landers-Murphy (NZL) v Joey Chan (HKG)
12:45 Adrian Waller (ENG) v George Parker (ENG)
13:30 Olivia Fiechter (USA) v Zeina Mickawy (EGY)
14:15 Max Lee (HKG) v Todd Harrity (USA)
17:00 Rachael Grinham (AUS) v Tinne Gilis (BEL)
17:45 Greg Lobban (SCO) v Ivan Yuen (MAS)
18:30 Millie Tomlinson (ENG) v Danielle Letourneau (CAN)
19:15 Daryl Selby (ENG) v Ben Coleman (ENG)

Court 5
12:00 Samantha Cornett (CAN) v Alexandra Fuller (RSA)
12:45 Mostafa Asal (EGY) v Gregoire Marche (FRA)
13:30 Yathreb Adel (EGY) v Haley Mendez (USA)
14:15 Cameron Pilley (AUS) v Lucas Serme (FRA)
17:00 Lisa Aitken (SCO) v Milou van der Heijden (NED)
17:45 Abdulla Mohd Al Tamimi (QAT) v Mazen Hesham (EGY)
18:30 Mayar Hany (EGY) v Coline Aumard (FRA)
19:15 Cesar Salazar (MEX) v Chris Simpson (ENG)

Court 6
12:45 Alan Clyne (SCO) v Borja Golan (ESP)
13:30 [Pre-Qualifier] v Hollie Naughton (CAN)
14:15 Fares Dessouky (EGY) v Mathieu Castagnet (FRA)
17:00 Mariam Metwally (EGY) v Julianne Courtice (ENG)
17:45 Campbell Grayson (NZL) v Nicolas Mueller (SUI)
18:30 Melissa Alves (FRA) v Olivia Blatchford Clyne (USA)
19:15 Karim Ali Fathi (EGY) v Leo Au (HKG)

TUESDAY MAY 21
Round Two
Session One
Doors Open: 11:00
Play starts: 12noon
Session Two
Doors Open: 16:00
Play starts: 17:00

Glass Court
12:001 Raneem El Welily (EGY) v —-
12:45 [1] Ali Farag (EGY) v —-
13:30 —- v [3] Nour El Tayeb (EGY)
14:15 Joel Makin (WAL) v [3] Tarek Momen (EGY)
17:00 [5] Joelle King (NZL) v —-
17:45 [7] Miguel Rodriguez (COL) v —-
18:30 —- v [8] Laura Massaro (ENG)
19:15 —- v [2] Nour El Sherbini (EGY)
20:00 —- v [2] Mohamed ElShorbagy (EGY)

Court 4
12:00 [14] Salma Hany (EGY) v —-
12:45 —- v [8] Mohamed Abouelghar (EGY)
13:30 [11] Annie Au (HKG) v —-
14:15 —- v —-
17:00 [16] Hania El Hammamy (EGY) v —-
17:45 —- v Zahed Salem (EGY)
18:30 —- v [15] Joshna Chinappa (IND)
19:15 —- v —-

Court 5
12:00 —- v [12] Amanda Sobhy (USA)
12:45 Raphael Kandra (GER) v Marwan ElShorbagy (EGY)
13:30 —- v [10] Alison Waters (ENG)
14:15 [5] Paul Coll (NZL) v —-
17:00 [4] Camille Serme (FRA) v —-
17:45 [4] Simon R√∂sner (GER) v —-
18:30 [6] Sarah-Jane Perry (ENG) v —-
19:15 Saurav Ghosal (IND) v [6] Karim Abdel Gawad (EGY)

Court 6
12:00 —- v [7] Nouran Gohar (EGY)
12:45 Diego Elias (PER) v —-
13:30 —- v —-
17:00 —- v [9] Tesni Evans (WAL)
17:45 Omar Mosaad (EGY) v Declan James (ENG)
18:30 [13] Victoria Lust (ENG) v —-
19:15 —- v —-

WEDNESDAY MAY 22
Round Three
Session One
Doors Open: 11:00
Play starts: 12noon
Session Two
Doors Open: 16:00
Play starts: 17:00

THURSDAY MAY 23
Round Three
Session One
Doors Open: 11:00
Play starts: 12noon
Session Two
Doors Open: 16:00
Play starts: 17:00

FRIDAY MAY 24
Quarter-finals
Session One
Doors Open: 11:00
Play starts: 12noon
Session Two
Doors Open: 16:00
Play starts: 17:00

SATURDAY MAY 25
Semi-finals
Doors Open: 12:30
Play starts: 14:00

SUNDAY MAY 26
Finals
Doors Open: 13:30
Play starts: 15:00